Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Święto zostało ustanowione przez sejm w 2011 r., aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120 do 180 tys. Polaków.
Data święta – 1 marca – nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wieczorem w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński (pseud. „Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dzisiaj miejscu.
Cześć i chwała Bohaterom!
Dzisiejszy dzień jest też dzięki inicjatywie mieszkańców i władz sołeckich Lasek, w tym przede wszystkim Marka Słonia, ważny dla naszej lokalnej historii. Dziś o 18:00 w nowym budynku Rysia na ul. Wieczorka odbędzie się prezentacja monografii historycznej o dziejach Lasek. W spotkaniu weźmie udział Konrad W. Rokicki, który opracował obszerne materiały i teksty przygotowane wcześniej przez innych autorów z Towarzystwa Miłośników Historii.
Zachęcamy mieszkańców Lasek i gminy do udziału w tym organizowanym przez Sołectwo Laski spotkaniu.